ANNONS
Bonomi
Parker Hannifin
Hydac
ANNONS
Bonomi
Parker Hannifin
Hydac

Hägglunds Vikingmotor driver fortfarande framtidens vinschlösningar

Över 50 år efter att den första Hägglunds Vikingmotorn utvecklades fortsätter den klassiska hydraulmotorn att spela en viktig roll inom moderna vinschsystem. Motorn, som tillverkas av Hägglunds – ett Bosch Rexroth-företag – i Mellansel utanför Örnsköldsvik, används idag i nya avancerade marina lösningar där höga krav ställs på driftsäkerhet, precision och hållbarhet.

Det senaste exemplet kommer från vinschtillverkaren DÉGRA, som har utvecklat ett nytt tungt förtöjningssystem med fyra, sex eller åtta vinschar för marina applikationer. Lösningen är framtagen för att hantera kraftiga chocklaster och samtidigt erbjuda exakt kontroll över kraft och hastighet. Varje vinsch kan dra upp till 47 ton på första lagret och kan utrustas med funktioner som dynamiska bromsar, lastmätning, konstant tensionering och automatiserade nivåvindarsystem.

I centrum av lösningen finns Hägglunds Vikingmotor – en hydraulmotor som trots sin långa historia fortfarande är aktuell i nya konstruktioner. En av de främsta anledningarna är motorns låga tröghetsmoment, vilket ger hög motståndskraft mot chocklaster och samtidigt möjliggör mycket god prestanda vid konstant tensionering. Motorn erbjuder även högt startmoment redan från stillastående, låg ljudnivå och minimalt underhållsbehov.

Sedan lanseringen på 1970-talet har Vikingmotorn vidareutvecklats kontinuerligt, men grundegenskaperna som gjorde den populär inom vinschapplikationer finns fortfarande kvar. Kombinationen av robust konstruktion, hög driftsäkerhet och lång livslängd gör att motorn fortfarande används i nya projekt världen över.

För Hägglunds i Mellansel är det också ett exempel på hur svensk hydraulikteknik fortsätter att vara konkurrenskraftig internationellt. Trots att tekniken har flera decennier bakom sig visar dagens användningsområden att beprövade lösningar fortfarande kan vara avgörande i moderna industriella och marina system.

ANNONS
Heinrich

Dela på

Facebook
LinkedIn
ANNONS
Platsannons ITH
Motorex
Hydx

Fler nyheter

ForskningHydraulik

Integrerad elmaskin och hydraulik – forskning kan förändra framtidens hydraulik

Ny forskning från Linköpings universitet visar hur integrerade elmaskiner och hydraulikpumpar kan skapa mer energieffektiva, kompakta och smarta hydraulsystem för framtidens mobila maskiner.
Artiklar

Volvo CE i frontlinjen av elektrifieringen

Volvo CE ligger långt fram i elektrifieringen och menar att hela maskinen, även hydraulsystemet, måste anpassas för att eldrift ska fungera effektivt.
Bransch

Engcon investerar i Polen och Strömsund

Engcon satsar på framtida tillväxt genom investeringar i en ny logistikanpassad fastighet i Polen och utökad produktionsyta i Strömsund. Investeringarna ska stärka bolagets kapacitet inom lager, logistik och produktion för att möta den växande efterfrågan i Europa.