ANNONS
Parker Hannifin
Hydac
ANNONS
Parker Hannifin
Hydac

En milstolpe – och en nystart för Fluid Scandinavia

Den 26 maj gladde vi oss åt en milstolpe. Det nya numret av Fluid Scandinavia är det första som ges ut med ITH som majoritetsägare och Jon Sandström som ansvarig utgivare. Tidningen ägs nu till 75 % av ITH och till 25 % av SFMA.  Än märks ingen större skillnad för dig som läser den, och vi ska vara rädda om de pusselbitar som i 30 års tid har gjort Fluiden så populär – men vi står också redo att göra investeringar som lyfter tidningen till nästa nivå. Vi ser en stor potential att förvalta här. Håll utkik efter mer information framöver!

Fluid Scandinavia söker samarbeten med fler skribenter för nyhetsbrev och övriga länder i Norden.

Kontakta Jon Sandström jsm@ith.se

ANNONS
No data was found

Dela på

Facebook
LinkedIn
ANNONS
Motorex
Hydx

Fler nyheter

Epirocs utbyggda produktionsanläggning för hydrauliska verktyg i Kalmar
HydraulikBranschFöretag

Epiroc samlar europeisk produktion av hydraulhammare i Kalmar

Epiroc har byggt ut fabriken i Kalmar och samlar sin europeiska tillverkning av hydrauliska verktyg där. Omkring 40 nya arbetstillfällen har tillkommit.
HYDACs digitala verktyg för val av hydraulventiler
HydraulikProdukt

HYDAC förenklar ventilvalet med digital ventilväljare

HYDAC lyfter fram sin digitala ventilväljare som hjälper konstruktörer och användare att filtrera ventiler efter bland annat funktion, tryck och flöde.
Ponsse Scorpion Thin Line och Wisent Thin Line för gallringsarbete
ProduktHydraulik

Ponsse lanserar Thin Line-maskiner optimerade för gallring

Ponsse lanserar Scorpion Thin Line och Wisent Thin Line, två nya versioner av företagets skogsmaskiner som har optimerats för arbete i gallringsbestånd.