ANNONS
Parker Hannifin
Hydac
ANNONS
Parker Hannifin
Hydac

Rekordleverans från HSP Gripen – största tillverkade skopan någonsin levererad till Sölvesborgs hamn

 

Svensktillverkad kvalitet, innovativ design och kundanpassade lösningar präglar den senaste milstolpen för det Hudiksvallsbaserade industriföretaget HSP Gripen. Företaget har nyligen levererat sin största terminalskopa hittills – en specialutformad jätteskopa till Sölvesborgs hamn, via OP System. Med en kapacitet på 36 ton full last, en volym på 18 kubikmeter och en egenvikt nära 12 ton, är detta en konstruktion framtagen för tung godshantering i stor skala.

Det ökade intresset för specialanpassade redskap från europeiska hamnar märks tydligt hos HSP Gripen. Företaget framhåller att efterfrågan till stor del drivs av uppskattningen för att produkterna är helt svensktillverkade – från design till materialval – vilket borgar för kvalitet, hållbarhet och pålitlighet. Dessutom lyfts företagets flexibilitet som en styrka, särskilt i förhållande till kundanpassning.

Kundanpassad konstruktion i rekordformat

Projektet påbörjades efter en kundförfrågan under hösten 2023. Konstruktionsarbetet inleddes i januari 2024 och pågick i sex månader i nära samarbete med beställaren. Därefter följde produktionen, vilket möjliggjorde leverans i juni 2025. Maskinernas ökande storlek i branschen kräver nya lösningar, och HSP Gripens innovationsförmåga gör det möjligt att möta dessa krav.

Skopan är framtagen för att hantera material med en densitet på upp till 2 ton per kubikmeter. Resultatet blir ökad produktivitet, kortare omloppstider och förbättrad lönsamhet för kunden.

Balans mellan standard och special

HSP Gripen erbjuder ett brett standardsortiment inom gripar och skopor för terminalverksamhet. Det är dock i de kundanpassade projekten som företagets konstruktionskompetens och innovationskraft verkligen kommer till uttryck. Specialprojekt ställer höga krav på noggrann kalkylering, materialplanering och tidsuppskattning – något som företaget ser som avgörande för att kunna leverera skräddarsydda och långsiktigt hållbara lösningar.

Konstruktören och projektledaren för projektet, Pär Swedh, lyfter fram arbetet bakom konstruktionen:

”Det finns endast tre olika slanglängder i skopan, vilket minskar behovet av många reservdelstyper. Till skillnad från mindre modeller, som har två hydraulcylindrar, är denna utrustad med fyra. En av utmaningarna har varit att eliminera vridmoment i oket, vilket vi har löst med en lådkonstruktion som tar upp vridande och böjande belastningar.”

Materialvalen är noggrant utvalda för att klara höga krav på hållfasthet och slitstyrka. Enligt produktionschefen Daniel Fors används uteslutande HARDOX och STRENX i skopans mest utsatta delar. Även hydraulcylindrarna är egenproducerade, vilket skapar stor flexibilitet och eliminerar beroendet av standardkomponenter.

Leveransen till Sölvesborgs hamn bekräftar HSP Gripens förmåga att kombinera svensk ingenjörskonst med kundfokus och lyhördhet – och visar att det bokstavligen går att bära tungt med rätt kompetens och engagemang.

ANNONS
Bonomi
Heinrich

Dela på

Facebook
LinkedIn
ANNONS
Platsannons ITH
Motorex
Hydx

Fler nyheter

HydraulikProdukt

HYDAC Lanserar ny oljekylare för mobilhydraulik

Tack vare CFD-optimerad design förbättras luftflödet och kylningen blir mer effektiv
Företag

Komatsu stärker positionen – köper svenska Malwa

Komatsu Forest har förvärvat svenska Malwa för att stärka sitt erbjudande inom små, markskonsamma skogsmaskiner – ett segment som växer med ökade hållbarhetskrav.
Produkt

Aluminiumbranschens skifte: Eural Gnutti redo för blyfri framtid

EU förbjuder bly i metalllegeringar senast 2027. Aluminiumtillverkaren Eural Gnutti ligger steget före med färdiga blyfria lösningar och ser omställningen som en konkurrensfördel.