ANNONS
Parker Hannifin
Hydac
ANNONS
Parker Hannifin
Hydac

Atos presenterar Double Pump Management

Atos har lanserat ett nytt koncept inom servohydraulik: Double Pump Management System, utvecklat för att förbättra prestanda och energieffektivitet i moderna hydrauliska drivsystem. Systemet bygger på användning av två pumpar som drivs av en enda motor, vilket gör det möjligt att växla mellan högflödes- och högtrycksfaser på ett intelligent och automatiserat sätt.


Så fungerar systemet

Under drift arbetar båda pumparna tillsammans vid högflödes-/lågttrycksfaser för att leverera stora vätskeflöden och snabb rörelse. När systemet går över i lågflödes-/högtrycksfaser ventileras den ena pumpen, medan den andra fortsätter att bygga tryck för att möta kretsens behov.
Detta gör att maskiner kan hantera både snabba rörelser och höga krafter utan att behöva kompromissa med effektivitet eller systemstorlek.

Den gemensamma motorn som driver båda pumparna bidrar dessutom till en mer kompakt och kostnadseffektiv konstruktion, vilket gör systemet attraktivt för maskintillverkare som söker kombinationen av prestanda, energibesparing och utrymmeseffektivitet.


Fördelar med Double Pump Management

  • Kostnadsbesparing: Systemet möjliggör användning av en mindre motor och drivning, vilket minskar totalkostnaden för servopumpsystemet.

  • Energieffektivitet: Endast den pump som krävs för den aktuella belastningen är aktiv, vilket reducerar energiförbrukningen och värmeutvecklingen.

  • Optimerad prestanda: Systemet balanserar automatiskt behovet av högt flöde och högt tryck, vilket ger smidigare maskindrift och kortare cykeltider.

  • Minskad värmeutveckling: Den höga verkningsgraden innebär mindre spillvärme och därmed möjligheten till mindre tankar och kylsystem.


Tekniska tillämpningar och exempel

Atos Double Pump Management finns i flera produktutföranden:

  • SSP Smart Servopump (Double Pump Execution): Ett intelligent servopumpsystem som kombinerar servomotor och intern kugghjulspump för exakt styrning av flöde och tryck.

  • PFED Double Vane Pump: En pump med två patroner i samma hus, gemensam inlopp och två separata utlopp för flexibel kraftfördelning.

  • Modulära flerpumpsystem: Fabriksmonterade enheter med två eller flera pumpar (vane- eller kolvtyp) drivna av en gemensam motor för skalbara industriella lösningar.


Sammanfattning

Med Double Pump Management erbjuder Atos en ny generation servohydrauliska system som kombinerar kompakt design, energieffektivitet och hög prestanda. Tekniken är särskilt relevant för applikationer som kräver både snabbhet och kraft – exempelvis pressar, formsprutor, testbänkar och andra maskiner med varierande belastning.

Atos visar med denna innovation hur modern hydraulik kan möta kraven från dagens energieffektiva och digitalt styrda maskinsystem.

ANNONS
Bonomi
Heinrich

Dela på

Facebook
LinkedIn
ANNONS
Platsannons ITH
Motorex
Hydx

Fler nyheter

HydraulikProdukt

HYDAC Lanserar ny oljekylare för mobilhydraulik

Tack vare CFD-optimerad design förbättras luftflödet och kylningen blir mer effektiv
Företag

Komatsu stärker positionen – köper svenska Malwa

Komatsu Forest har förvärvat svenska Malwa för att stärka sitt erbjudande inom små, markskonsamma skogsmaskiner – ett segment som växer med ökade hållbarhetskrav.
Produkt

Aluminiumbranschens skifte: Eural Gnutti redo för blyfri framtid

EU förbjuder bly i metalllegeringar senast 2027. Aluminiumtillverkaren Eural Gnutti ligger steget före med färdiga blyfria lösningar och ser omställningen som en konkurrensfördel.