ANNONS
Bonomi
Parker Hannifin
Hydac
ANNONS
Bonomi
Parker Hannifin
Hydac

Danfoss lanserar X1P – nästa generations pumpar för öppen krets

Danfoss Power Solutions presenterar sin nya pumpfamilj X1P, en serie axialkolvpumpar för öppen krets utvecklade för mobilmaskiner i medeleffektsegmentet. Serien är den första i den helt nya X1-plattformen, som ska ersätta och vidareutveckla Danfoss tidigare öppenkretsprogram under de kommande åren.

X1P-pumparna riktar sig till kompaktmaskiner som skid-steers, kompaktgrävare, teleskoplastare och materialhanteringsutrustning – applikationer där krav på hög prestanda kombineras med begränsat installationsutrymme.


Ny konstruktion med fokus på kompakt design

En av de mest framträdande förbättringarna i X1P-serien är dess kompakthet. Danfoss har utvecklat ett nytt, patentansökt swash-plate-lagersystem som gör det möjligt att minska pumpens längd med upp till 25 mm på 75 cc-modellen jämfört med likvärdiga pumpar. Detta ger maskintillverkare större frihet i konstruktionen och skapar möjligheter där utrymmet tidigare varit en begränsning.

Pumpen är byggd i ramstorlek C och täcker slagvolymerna 45, 60 och 75 cc. Den är optimerad för varvtal runt 2 400–2 600 rpm och dimensionerad för driftryck upp till cirka 280 bar beroende på storlek.


Förbättrad styrbarhet och hydraulisk respons

Förutom den kompakta designen har Danfoss fokuserat på att höja den hydrauliska precisionen. X1P uppvisar kraftigt reducerad hysteresis – upp till 80 % lägre än tidigare generationer. Det innebär mer stabilt flöde och bättre förutsägbarhet, vilket förbättrar maskinens respons och kontroll vid både låga och snabba rörelser.

Detta är särskilt viktigt i maskiner där exakt manövrering är ett krav, exempelvis vid lyft- och grävarbeten i trånga miljöer.


Lägre ljudnivå och bättre komfort

En annan viktig förbättring är den reducerade ljudnivån. Genom att optimera pumphusets design och infästning har Danfoss lyckats sänka det hydrauliska bullret med upp till 3 dBA vid typiska driftsvarvtal. Det gynnar både förarmiljö och arbetsmiljö runt maskinen.


Hög temperaturtålighet och förbättrad hållbarhet

X1P-serien är konstruerad för att tåla högre arbetstemperaturer. Standardversionen klarar kontinuerliga oljetemperaturer upp till 115 °C, vilket minskar behovet av överdimensionerade kylsystem och ger ökad driftsäkerhet i krävande miljöer.

Danfoss har dessutom gjort pumparna mer servicevänliga genom att återanvända komponenter och reservdelskit från befintliga produktfamiljer. Detta minskar stilleståndstid och förenklar både service och lagerhållning.


Flexibel och modulär plattform

X1P är utformad för att vara så flexibel som möjligt. Plattformen tillåter snabb anpassning mellan olika styrtyper, axelvarianter och portorienteringar. För OEM-tillverkare innebär detta en förenklad produktionsprocess och möjlighet att konfigurera pumpar efter specifika krav utan omfattande speciallösningar.


Utformad för framtidens hydraulik

Lanseringen av X1P-serien markerar starten på ett större teknikskifte hos Danfoss. Plattformen är avsedd att successivt växa med fler kapacitetsklasser och funktioner, med målet att erbjuda en komplett framtidssäkrad portfölj av öppenkretspumpar.

Med fokus på kompakt design, effektivitet, modularitet och förbättrad ergonomi positionerar sig X1P som en modern ”workhorse” för mobilhydraulik – anpassad till dagens krav och morgondagens maskiner.

ANNONS
Heinrich

Dela på

Facebook
LinkedIn
ANNONS
Platsannons ITH
Motorex
Hydx

Fler nyheter

BranschElektromekanikHydraulik

Finland satsar på smarta arbetsmaskiner – hydraulik och elektrifiering del i nationell strategi

Finland samlar industri, universitet och teknikföretag i den nationella strategin “Mighty Machines, Powered by Finland”. Satsningen ska driva utvecklingen inom smart hydraulik, elektrifiering och autonoma arbetsmaskiner – med målet att skapa upp till 45 000 nya jobb till 2035.
Bransch

Norska klimatkrav kan driva miljardinvesteringar i offshoreteknik

Norges föreslagna klimatkrav för offshorefartyg kan utlösa investeringar på upp till 10 miljarder NOK inom elektrifiering, hydraulik och marina drivsystem. För leverantörer inom hydraulik, automation och elmekanik väntas nya affärsmöjligheter när offshoreindustrin ställer om mot energieffektiv teknik.
ArtiklarBransch

SFMA bidrar till branschens kunskapslyft

SFMA stärker hydraulikbranschens kunskap genom webinarier och forskningssammanfattningar. Fokus ligger på digitalisering, elektrifiering och framtidens hydraulik.